Każde staranie się o zaciągnięcie pożyczki wiąże się z koniecznością sporządzenia dokumentacji, którą jako pożyczkobiorca masz obowiązek przedstawić pożyczkodawcy. To, jakie dokumenty będziesz musiał przygotować, zależy od formy finansowania, na którą się zdecydowałeś. Do najpopularniejszych produktów finansowych zaliczają się kredyt hipoteczny oraz pożyczka pod zastaw, udzielana przez firmę pozabankową. Przedstawiamy, co powinno znaleźć się w dokumentacji, by wsparcie finansowe we wspomnianych formach mogło zostać przyznane!
Dokumenty niezbędne do kredytu hipotecznego - kompletna lista
Kredyt hipoteczny to produkt finansowy zaciągany w celu zakupu lub budowy nieruchomości, który oferują wyłącznie banki. Ze względu na złożoność procedur i konieczność dokładnego sprawdzenia sytuacji finansowej kredytobiorcy, przed udzieleniem pożyczki instytucje bankowe wymagają sporządzenia obszernej dokumentacji od osoby ubiegającej się o dodatkowe fundusze. To, jakie dokumenty należy dostarczyć, zależy od rodzaju nieruchomości, którą chcesz kupić oraz od źródła Twoich dochodów. W każdym przypadku potrzebny będzie jednak prawidłowo wypełniony wniosek kredytowy. Należy w nim zawrzeć informacje o celu finansowania, warunkach finansowych kredytu oraz miesięcznych wydatkach domowych.
Jeżeli wynagrodzenie otrzymujesz z tytułu umowy o pracę lub innej umowy cywilnoprawnej, konieczne jest dostarczenie bankowi oryginału tej umowy, historii rachunku bankowego z potwierdzeniem wpływów wynagrodzenia oraz zaświadczenia o zatrudnieniu i dochodach, który musi wypełnić pracodawca. W przypadku, gdy prowadzisz działalność gospodarczą, masz obowiązek przedłożenia odpisu z CEiDG albo KRS, dokumentów księgowych oraz zaświadczenia z US i ZUS/KRUS o niezaleganiu z podatkami i składkami. Pozostała dokumentacja jest zależna od rodzaju działalności i sposobu w jaki się rozliczasz. Jako emeryt lub rencista musisz natomiast przygotować decyzję o przyznaniu emerytury/renty i jej waloryzacji oraz dowodu otrzymywania świadczeń.
Kupując nieruchomość na rynku pierwotnym, w dokumentacji powinieneś zawrzeć wypis z centralnej ewidencji gruntów i budynków, odpis z księgi wieczystej gruntu, pozwolenie na budowę/użytkowanie nieruchomości, potwierdzenie wniesienia wkładu własnego, oraz informacji o deweloperze. W przypadku kupna nieruchomości na rynku wtórnym, sprzedający musi przedstawić Ci dokumenty potwierdzające jego prawo do mieszkania/domu, a Ty dodatkowo musisz zdobyć odpis z księgi wieczystej. Jeżeli chcesz wybudować dom, potrzebujesz ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę, aktu notarialnego działki, odpisu z księgi wieczystej, wypisu i wyrysu z ewidencji gruntów, projektu budowlanego, dziennika budowy, umowy z firmami budowlanymi oraz operatu szacunkowego.
Pożyczka pod zastaw: jakie dokumenty musisz przygotować?
Alternatywą dla kredytu hipotecznego są pożyczki hipoteczne, których mogą udzielać zarówno banki, jak i firmy pozabankowe. Taka forma finansowania polega na zawarciu umowy pożyczki między pożyczkodawcą a pożyczkobiorcą, na podstawie której pożyczkobiorca otrzymuje środki na dowolny cel. Jej zabezpieczenie stanowi zastaw, warto jednak wyjaśnić, co zastawić pod pożyczkę w ogóle można. W tym przypadku zastawianym przedmiotem jest nieruchomość - mieszkanie, działka czy też dom, która zostaje obciążona hipoteką. Jeżeli zdecydujesz się na usługi instytucji bankowych, rodzaj i ilość potrzebnych dokumentów do przyznania dodatkowych funduszy będzie bardzo zbliżona do tych wymaganych przy kredycie. Bank sprawdzi również Twoją historię kredytową oraz zbada zdolność kredytową. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku zaciągnięcia pożyczki pod zastaw domu/mieszkania czy też innej nieruchomości w firmach pożyczkowych.
W FT Fund formalności ograniczamy do minimum - jedyne dokumenty do pożyczki pod zastaw, jakie musisz przedstawić, to wniosek o udzielenie pożyczki oraz akt własności nieruchomości! Dzięki temu decyzję o przyznaniu finansowania otrzymasz już w przeciągu 24 godzin. Nie badamy zdolności kredytowej, nie sprawdzamy historii kredytowej, nie potrzebujemy również opinii rzeczoznawcy. Ponadto pożyczki pod zastaw nieruchomości bez BIK oferujemy zarówno osobom fizycznym, jak i przedsiębiorcom (firmom, spółkom)!
Formalności bez stresu - jak sprawnie skompletować dokumenty do kredytu pozabankowego pod zastaw?
Przygotowanie niezbędnej dokumentacji do uzyskania pozabankowej pożyczki hipotecznej jest znacznie prostsze, niż w przypadku ubiegania się o kredyt. Decydując się na ofertę FT Fund, w pierwszej kolejności będziesz musiał wypełnić prosty formularz kontaktowy przez Internet. Po jego wypełnieniu nasz doradca skontaktuje się z Tobą - pozwoli nam to określić Twoje potrzeby oraz zebrać najważniejsze informacje. Akt własności możesz uzyskać udając się do siedziby Centralnej Informacji Ksiąg Wieczystych albo online. W razie potrzeby pomożemy Ci skompletować niezbędne dokumenty i zapewnimy kompleksowe wsparcie na każdym etapie współpracy!