Długi proces decyzyjny, wiele koniecznych do dopełnienia formalności czy też liczne wymogi stawiane przez bank pożyczkobiorcom to główne czynniki, które skłaniają ludzi do korzystania z alternatywnych form finansowania. Wśród nich coraz większą popularnością cieszy się pożyczka hipoteczna pozabankowa. Przedstawiamy, na co zwracać uwagę przy jej zaciąganiu oraz kiedy warto ją rozważyć.
Kluczowe aspekty pozabankowej pożyczki hipotecznej
Pożyczki hipoteczne udzielane przez firmy pozabankowe to odpowiedniki bankowych produktów finansowych o tej samej nazwie. Obie formy finansowania są do siebie z założenia podobne, jednak dzieli je kilka znaczących różnic. Do ich wspólnych cech zaliczyć można:
- Zabezpieczenie pożyczki – przedmiotem zabezpieczenia pozabankowej i bankowej pożyczki hipotecznej jest nieruchomość, na której ustanawia się hipotekę. Może być to np. dom i mieszkanie, a często także lokal użytkowy, działka lub nawet ziemia rolna. Co ważne, to przede wszystkim od jej wartości zależy wysokość finansowania udzielona pożyczkobiorcy. Z tego też powodu obie instytucje do przyznania pożyczki wymagają od klienta przedstawienia aktu własności nieruchomości.
- Cel, na który pożyczka ma zostać udzielona – zarówno banki, jak i firmy pożyczkowe nie stawiają pożyczkobiorcy żadnych wymogów co do sposobu zagospodarowania otrzymanych z tytułu pożyczki hipotecznej pieniędzy. W praktyce oznacza to, że można przeznaczyć je na cel dowolny, zgodny z aktualnymi potrzebami.
Najważniejszymi różnicami są natomiast:
- Wymagania stawiane pożyczkobiorcom – banki przed przyznaniem pożyczki hipotecznej biorą pod uwagę wiele innych czynników, w tym wiek, formę zatrudnienia czy też stan cywilny pożyczkobiorcy. Przeprowadzają skrupulatną ocenę wiarygodności kredytowej, (uwzględniającą sprawdzenie historii w bazach dłużników) oraz zdolności kredytowej. Jeżeli klient zostanie uznany za niewiarygodnego bądź instytucja bankowa określi jego zdolność kredytową jako niewystarczającą, wniosek o finansowanie zostanie najprawdopodobniej odrzucony. O wiele niższe wymagania pożyczkobiorcom stawiają firmy pożyczkowe. W FT Fund na przyznanie pożyczki nie ma wpływu Twoja zdolność kredytowa, scoring BIK czy też forma zatrudnienia!
- Ilość formalności – firmy pożyczkowe wymagają dopełnienia znacznie mniejszej ilości formalności w celu uzyskania pożyczki, niż ma to miejsce w przypadku instytucji bankowych.
- Długość procesu decyzyjnego – ze względu na minimalną ilość formalności i warunków stawianych pożyczkobiorcom przez firmy pożyczkowe, decyzję o przyznaniu pozabankowej pożyczki hipotecznej otrzymać można znacznie szybciej.
- Warunki umowy – co do zasady pożyczki hipoteczne pozabankowe cechują się większą elastycznością, gdyż firmy pożyczkowe dają klientom większe możliwości negocjowania indywidualnych warunków spłaty.
- Okres kredytowania – pożyczka hipoteczna w banku może być udzielona na okres ponad 10 lat. W przypadku produktów oferowanych przez firmy pożyczkowe czas na spłatę zwykle nie przekracza 5-ciu lat.
- Oprocentowanie, prowizja i RRSO – w przypadku banków dodatkowe opłaty wynikające z oprocentowania, prowizji czy RRSO są zwykle z góry określone. Firmy pożyczkowe natomiast określają je zazwyczaj dopiero po oszacowaniu wartości nieruchomości. Ze względu na większą elastyczność i dostępność pozabankowych pożyczek hipotecznych, opłaty te są najczęściej wyższe.
Należy również zaznaczyć, że ze względu na brak jasno określonych regulacji prawnych, każda firma pożyczkowa może stawiać swoim klientom nieco inne wymagania do przyznania finansowania.
Pozabankowa pożyczka hipoteczna - kiedy warto rozważyć?
Pozabankowa pożyczka hipoteczna to produkt finansowy, z którego skorzystać może tak naprawdę każdy posiadacz nieruchomości. Rozwiązanie to z pewnością sprawdzi się osobom oczekującym elastycznego finansowania i chcącym szybko zdobyć dodatkowe pieniądze na własne potrzeby. To również świetna opcja dla tych, którzy potrzebują zastrzyku gotówki, np. po to, aby zrealizować inwestycję czy dokonać zakupu samochodu bądź mieszkania. Mimo, iż koszty pożyczki pozabankowej są nieco wyższe, niż koszty pożyczki bankowej, możesz liczyć na błyskawiczną decyzję, minimum formalności i otrzymanie środków w bardzo krótkim czasie.
Najwięcej na zaciągnięciu pozabankowej pożyczki zyskają jednak osoby, których wniosek o pożyczkę lub kredyt hipoteczny w banku został odrzucony bądź które z innych powodów nie mogą skorzystać z oferty instytucji bankowych. To najlepsze rozwiązanie także dla osób, które muszą pilnie spłacić zaległe zobowiązania finansowe, a nie mają na to wystarczającej ilości pieniędzy. W FT Fund nie weryfikujemy Twojej historii kredytowej ani nie badamy zdolności kredytowej, dlatego finansowania udzielamy nawet dłużnikom z niskim scoringiem BIK! Dodatkowo warunki i terminy spłaty dostosowujemy do indywidualnych możliwości klienta, aby umowa jak najbardziej odpowiadała jego obecnym potrzebom.
Należy jednak zaznaczyć, że na rynku obecne są firmy pożyczkowe, które w umowie uwzględniają niekorzystne dla pożyczkobiorcy zapisy i mają na celu oszukanie go. Ryzyko skorzystania z usług nieuczciwego pożyczkodawcy można zminimalizować poprzez np. porównanie ofert i szczegółową analizę warunków zaciągnięcia finansowania. W FT Fund, aby zapewnić bezpieczeństwo i ochronę danych klientów, każdą umowę podpisujemy w obecności notariusza. Dzięki temu masz pewność, że pieniądze zostaną Ci wypłacone i że w dokumencie nie znajdą się żadne niekorzystne czy ukryte zapisy!